Seko mums
Facebook Twitter Youtube LinkedIn

Izziņota vēja enerģijai veltītās hibrīdkonferences “WindWorks. Powering Latvia’s energy future” programma

April 21, 2021
Vēja enerģijas asociācija

Elektroenerģijas ražošana no atjaunojamajiem resursiem ir priekšnoteikums ekonomikas ilgtspējīgai attīstībai. Vēja enerģijas tehnoloģijas pēdējo desmit gadu laikā ir kļuvušas jaudīgākas, efektīvākās un lētākas, nodrošinot elektroenerģijas ražošanu par viszemākajām cenām. Latvijas ģeogrāfiskais novietojums paver plašas iespējas šī resursa izmantošanai gan uz sauszemes, gan jūrā, tomēr Latvijā uzstādītā jauda saglabājas nemainīga – 78,6 MW. Kas kavē vēja parku attīstību Latvijā un kādi varētu būt Latvijas tautsaimniecības ieguvumi, tos attīstot – atbildes uz šiem un citiem jautājumiem 29. aprīlī hibrīdkonferencē “WindWorks. Powering Latvia’s energy future” palīdzēs rast enerģētikas eksperti, politikas veidotāji un starptautiski vēja enerģijas nozarē strādājošu uzņēmumu pārstāvji.

Runājot par šāda pasākuma nepieciešamību, “Eolus” valdes loceklis Gatis Galviņš uzsver: “Vējš ir vairāk nekā tikai elektroenerģijas avots. Tā ir viena no atbildēm klimata pārmaiņu mazināšanā. Jaunieši izprot atjaunojamo resursu nozīmi, un vienīgais aktuālais jautājums šobrīd ir “ko mēs varam darīt, lai ātrāk virzītos uz plašāku AER izmantošanu un atteikšanos no fosilajiem resursiem”. Viedokļu apmaiņa un kvalitatīva diskusija, kāda sagaidāma konferencē, ir priekšnoteikums, lai Latvijā varētu notikt pāreja uz modernu un videi draudzīgu tehnoloģiju izmantošanu.” Savukārt “Enefit Green” vadītājs Latvijā Juris Antužs uzskata: “Droša, izdevīga un videi draudzīga enerģijas ražošana ir ilgtspējīgas nākotnes pamatā – gan biznesā, gan ikvienā mājoklī. Vēja enerģija atbilst visiem minētajiem kritērijiem. Ir pēdējais laiks sekot kaimiņvalstu piemēram, kur strauji augošie vēja enerģijas ražošanas apjomi pierāda šī zaļās enerģijas risinājuma efektivitāti mūsu reģionā. Ņemot vērā pastāvīgi augošo pieprasījumu pēc enerģijas un ambiciozos ilgtermiņa klimata mērķus, Latvija nevar atļauties neizmantot šī resursa priekšrocības. Mums kā lielākajam vēja enerģijas ražotājam Baltijā šāda līmeņa nozares diskusija ir ārkārtīgi nozīmīga, lai labāk izprastu Latvijas enerģētikas nozares izvēlēto attīstības virzienu un iespējas mērķtiecīgai sadarbībai.”

Konferenci atklās Latvijas valsts prezidents Egils Levits, uzrunas sniegs Eiropas Komisijas Enerģētikas komisāre Kadri Simson, Dānijas klimata, enerģētikas un sabiedrisko pakalpojumu ministrs Dan Jørgensen, kā arī ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs. Pēc uzrunām četrās paneļdiskusijās nozares eksperti dalīsies viedokļos un pieredzē par vēja enerģijas ieguvumiem un potenciālu Latvijā, vēja enerģijas sniegto pienesumu un ietekmi uz ekonomiku, sabiedrības iesaisti šī resursa apgūšanā, kā arī atkrastes vēja enerģijas un ūdeņraža ražošanas perspektīvām Baltijas jūras reģionā.

Pasākumā piedalīsies jomas eksperti – no Eiropas vēja enerģijas asociācijas “WindEurope”, Dānijas vēja enerģijas asociācijas “WindDenmark”, vēja enerģijas projektu attīstītāji “Vestas”, “Orsted”, “Eolus”, “Enefit Green”, kā arī Latvijas pārvades sistēmas operators AS “Augstsprieguma tīkls”. Pārstāvētas būs arī Ekonomikas ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Eiropas Investīciju Banka, Latvijas investīciju un attīstības aģentūra, Latvijas pašvaldību savienība. Savukārt nākotnes vīziju par zaļā ūdeņraža ražošanu no vēja enerģijas iezīmēs pārstāvji no Latvijas Ūdeņraža asociācijas, “Ballard”, “NEL Hydrogen” un “Green Hydrogen Systems”. Paneļdiskusijas vadīs Rīgas Tehniskās universitātes enerģētikas pētnieks Reinis Āboltiņš.

Konferenci “WindWorks. Powering Latvia’s energy future” rīko Latvijas Vēja enerģijas asociācija, Dānijas vēstniecība Latvijā un biznesa tehnoloģiju platforma “BiSMART”, atzīmējot Dānijas un Latvijas diplomātisko attiecību simtgadi. Dalība pasākumā ir bez maksas, taču nepieciešams iepriekš reģistrēties: www.windworks.lv.