Seko mums
Facebook Twitter Youtube LinkedIn
Nozares jaunumi
Aktualitātes atjaunojamo resursu un vēja enerģijas nozarē. Diskusijas sabiedrībā, likumdevēju dienas kārtība, VEA aktivitātes, mūsu ekspertu viedokļi.
Par vēju

Vēja enerģija ir Latvijas nākotne

Jau vairāk kā 15 gadus atjaunojamā enerģija Latvijā ir bijis aktuāls jautājums, tomēr, progresējot klimata pārmaiņām, atjaunojamo resursu tehnoloģijas ir ieņēmušasi centrālu lomu gan Latvijas, gan pasaules dienas kārtībā, sniedzot ilgstspējīgu un oglekļmazietilpīgu risinājumu šai globālajai problēmai.

Atjaunojama enerģija

Vēja enerģija ir enerģijas avots, kurš pats pilnībā atjaunojas. Saules darbības laikā, atmosfērā pastāvīgi kustas gaisa plūsmas, kuru radīšanai nav jāiegūst, jātransportē vai jāsadedzina izejviela. Vēja enerģijas iegūšanas avots ir neizsmeļams. Un labā ziņa ir tāda, ka Latvijā šis dabas resurss ir lielā daudzumā.

Videi draudzīgs

Vēja elektrostacijas darbības laikā nerodas kaitīgi atkritumi. Vēja turbīnas darbojas, vējam griežot lāpstiņas, kas savukārt griež vārpstu, kas savienots ar ģeneratoru, kur notiek elektroenerģijas ražošana. Arī citu konstrukciju vēja turbīnas darbojas pēc tā paša principa; atšķiras tikai veids, kā tiek uztverts vējš.

Iespējama apbūve

Vēja turbīnas un ģeneratoru galvenās darbojošās daļas atrodas zināmā augstumā virs zemes. Masts, uz kura ir uzstādīta vēja turbīna, uz zemes aizņem maz vietas, tāpēc apkārtējās platības var tikt veiksmīgi izmantotas, piem., lauksaimniecībā. Uz pieguļošās zemes var tikt izvietotas saimniecības ēkas un iekārtas, kuras ir paredzētās lauksaimniecībai.

Mīti un fakti
1. mīts
Vēja turbīnas ir lielākais putnu bieds
Fakts

Vēja enerģijai ir daudz plusu un milzum liels nākotnes potenciāls, tomēr sabiedrībā joprojām valda daudz stereotipu. Viens no tiem – vēja elektrostacijas ir liels drauds putniem un sikspārņiem.

Lasīt vairāk
2. mīts
Vēja elektrostacijas rada cilvēkam kaitīgu zemas frekvences skaņu
Fakts

Līdz šim sabiedrībā pastāvējis neviennozīmīgs viedoklis par vēja elektroenerģijas staciju radītās zemas frekvences skaņas ietekmi uz cilvēka veselību. Kopš 2015. gada pasaulē tiek veikti arvien jauni un padziļināti pētījumi un eksperimenti saistībā ar infraskaņu.

Lasīt vairāk
3. mīts
Vēja turbīnas ir ļoti trokšņainas
Fakts

Troksnis, ko rada kustībā esoša vēja elektrostacija, kas atrodas 500 metru attālumā, nav lielāks par troksni, ko rada sadzīves tehnika mājās, piemēram, ledusskapis, veļasmašīna vai mikroviļņu krāsns – skaņa nepārsniedz 45 dB.

Lasīt vairāk
4. mīts
Vēja turbīnas izgatavošana patērē vairāk enerģijas, nekā tā spēs saražot
Fakts

Enerģijas ražošana pasaulē rada lielāko siltumnīcefekta gāzu izmešu, tajā skaitā CO2, daudzumu no kopējā antropogēno jeb cilvēka radīto emisiju apjoma, tāpēc par vienu no nozīmīgākajiem soļiem kļuvusi fosilo energoresursu aizstāšana ar atjaunojamajiem.

Lasīt vairāk
5. mīts
Vēja enerģija ir dārga
Fakts

Pēdējās desmitgades laikā, pateicoties nepārtrauktajiem tehnoloģiskajiem uzlabojumiem, uzkrātajai pieredzei, un piegādes ķēžu efektivizācijas un apjoma radītiem ietaupījumiem, vēja enerģijas izmaksas ir strauji kritušās, radot būtisku konkurenci enerģijas ražošanai no fosilajiem kurināmajiem.

Lasīt vairāk
6. mīts
Vēja elektrostacijas nevar pārstrādāt
Fakts

Vējš ir videi draudzīgs “zaļās” enerģijas avots, tomēr vēja elektrostacijas nav mūžīgas – to aptuvenais darbības ilgums ir 30 gadi, un skeptiķiem vienmēr rodas jautājums – kas notiek pēc tam?

Lasīt vairāk
7. mīts
Vēja parki nes labumu tikai attīstītājiem
Fakts

Eiropas Savienība līdz 2050. gadam ir uzstādījusi mērķi panākt klimatneitralitāti, kuras sasniegšanā katrai dalībvalstij jāsniedz savs pienesums. Viens no galvenajiem attīstāmajiem virzieniem Latvijā ar lielāko potenciālu un zemākajām izmaksām izvirzīto mērķu sasniegšanā ir vēja enerģijas izmantošana.

Lasīt vairāk